1- Rotaract:

Bir Rotaract Kulübü sadece toplumsal hizmet kulübü değildir. Rotaract kulüpleri, dünyaya barış ve uluslararası anlayış getirmeye yönelik global çabanın bir parçasıdır. Bu çaba toplum düzeyinde başlar ancak çalışmalarının sınırı yoktur. Rotaraktörler, Uluslararası Rotary’nin (UR) ve Rotary Vakfı’nın birçok kaynağına ulaşabilmektedir. Uluslararası Rotary, Rotaract Kulüplerinin gelişmesi için idari desteği sağlamaktadır.

2- Başkanlar Eğitim Semineri:

İki gün süren ve gelecek dönem başkanlarına yeni döneme ilişkin bilgilerin aktarılması ve KHK eğitimlerine destek niteliğindeki eğitimlerin verilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıdır.

3- Bölge Asamblesi:

Bölge kulüpleri liderlerinin eğitimine yönelik olarak gerçekleştirilir. Bu toplantıda gelecek dönemde yönetim kurulu içinde bulunacak üyeler ile komite başkanları katılır. Bölge asamblesinde, gelecek yıla ilişkin hedef ve düşüncelerin aktarımının yanı sıra Bölge Rotaract Temsilciliğinin hedef ve planları açıklanır.

4- Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı:

Bölge kulüpleri her yıl Aralık ya da Ocak ayında bir araya gelerek Yarıyıl Değerlendirme toplantısını gerçekleştirirler. Bu toplantıda hem bölge ekibi hem de kulüpler, dönemin ilk altı aylık kısmında gerçekleştirdikleri aktiviteler ve projeler konusunda diğer kulüplere ve bölge görevlilerine bilgi verir.

5- Kaynaşma Günü:

Rotary yılı hepimizin bildiği gibi Temmuz ayında başlar ama çalışmalar ve aktiviteler genelde Eylül ayında yoğunlaşır. Bölge Kaynaşma Günü, dönem başında farklı kulüplerin arasındaki tanışıklığı arttırmak ve döneme eğlenceli bir başlangıç yapmak için düzenlenen bir bölge aktivitesidir. Kaynaşma gününde takım ya da bireysel oyunlar oynanarak tanışıklığın arttırılması amaçlanır.

6- Rotaract Balosu:

13 Mart günü bütün dünyada Rotaract Günü olarak kutlanmaktadır. Bölgemizde de Rotaract Günü ve haftası çeşitli aktivitelerle kutlanmaktadır. Bölge Rotaract Temsilciliği çatısı altında gerçekleştirilen Rotaract Balosu en ilgi çeken bölge organizasyonlarından bir tanesidir.

7- Rotabest:

2420.Bölge Rotaract’ları arasında yapılan anket sonucunda sene boyunca beğenilen ve takdir edilen çeşitli sanatçı, medya grubu, medya çalışanları ve eserler seçilir. Bu kişilere Rotabest Ödülleri adı verilen ödüller görkemli bir törenle takdim edilir. Ünlü kişilerin katılarak ödüllerini aldığı bu törene medya da yakın ilgi göstermektedir. Bu ödül töreni Rotaract’ın en önemli tanıtım organizasyonlarından biridir.

8- Rota’art:

2420.Bölge’nin sanatı destekleyen ve özendiren organizasyonudur. Diğerleri gibi Böge Rotaract Temsilciliği çatısı altında belli bir grubun kulüpleri tarafından düzenlenir. Bölge kulüpleri birer sanatsal faaliyet ile yarışma şeklinde düzenlenen Rota’art’a katılabilir. Aralarında BRT ve / veya geçmiş dönem BRT’lerinin de bulunduğu jüri üyeleri tarafından değerlendirilen aktivitelerin arasında her türlü sanatsal faaliyet olabilir. Kulüpler tiyatro, dans, şan gösterileri ile katılabilir, resim ve heykel sergileri açabilirler. Bunun yanısıra bir takım eğlenceli oyunlar da Rota’art organizasyonuna renk katan aktiviteler arasındadır.

9- Bölge Konferansı:

Rotaract yılının sonunda, Haziran’ın son iki haftasına denk gelecek şekilde yapılan bölge konferansı, bütün bir senenin gözden geçirilmesi gibi bir özellik taşır. Bölge kulüplerinin sene boyunca yaptıkları faaliyetlerin sunumlarının yapılması, en iyi projelere ödüller verilmesi, BRT, bölge ekibi ve başkanların yeni dönemde göreve başlayacak olan ekiplere görev devir teslimlerinin gerçekleştirilmesini kapsar.

10- Rotary Yarının Liderlerini Arıyor (RYLA):

RYLA programı, yerel düzeyde liderlik eğitimine katılması için seçilmiş 14-30 yaşları gençler için Rotaryenlerin sponsorluğunda yapılır. 3-10 günlük atölye çalışmaları, yaş gurubunun ilgilerine özgü liderlik ve mesleki gelişim konularına odaklanır.

11- BRT:

Bölge Rotaract Temsilcisi, bölgedeki Rotaract kulüpleri tarafından gizli oyla seçilmiş bir Rotaraktördür. . Bölge Rotaract Temsilcisi olarak çalışmak için bir Rotaraktör, kulübünde başkan olarak veya Rotaraktörlerden oluşan Rotaract bölge komitesinde üye olarak bir yılını tamamlamalıdır.

12- Rotalli:

Rotalli, Şişli Rotaract Kulübü tarafından geleneksel olarak düzenlenen hıza dayalı olmayan bir şehir rallisidir. Her yarışmacının eline soru kağıdı verilir. Bu soru kağıdı, yarışmacıların hem parkuru bulmalarını sağlar, hem de bu parkur üzerinde cevaplamaları gereken soruları içerir. Yarışmacılardan kendilerine verilen süre içerisinde sorulara en çok doğru yanıt veren ve kurallara uygun olarak parkuru tamamlayan araç birinci olur.

 

Cevap Yazın